Een aantal jaren geleden verscheen een boekje van de Vereniging Nederlandse Gemeenten over de afstand tussen burgers en bestuur. Daarin werd beschreven hoe een burger tijdens een wijkbijeenkomst vroeg om een extra lantaarnpaal in zijn straat. De reactie van de dienstdoende wethouder: wij zijn bezig met het opzetten van een integraal veiligheidsbeleid en we nemen Uw opmerkingen daarin mee. Het genoemde boekje kreeg als titel: Vraag een lantaarnpaal en je krijgt een integraal veiligheidsbeleid.
De VVD-fractie dacht daaraan toen wij het voorstel Toekomstige verkeersontsluiting Stadshagen kregen van het College. Onze fractie vroeg een onderzoek naar het opheffen van de Knip en we kregen een pakket aan maatregelen waardoor de bijeffecten van de verkeersknip worden aangepakt. Maar de Knip zelf blijft, aldus het voorstel van het College.
Met dat gegeven heeft onze fractie de afgelopen weken enorm geworsteld.
Nadat in 1995 de beleidskeuze is gemaakt waarbij het gemotoriseerde verkeer om de wijk heen zou worden geleid en het centrum verkeersluw zou blijven bleek bij de uitwerking dat tegen dat principe veel bezwaar bestond. Een woonbelevingsonderzoek in 2008 leerde dat drie van de vijf bewoners van Stadshagen tegen de knip is en maar liefst 4 op de 5 bewoners niet op de hoogte waren van de gevolgen van de knip voordat ze in de wijk kwamen wonen. Samen met de collega’s van Swollwacht hebben wij die uitkomsten in deze raad geagendeerd en er daarna een verkiezingsitem van gemaakt.
Bij de college onderhandelingen heeft de VVD opnieuw onderzoek naar mogelijkheden voor het opheffen van de Knip op de politieke en bestuurlijke agenda weten te krijgen. We hebben echter één probleem, een verkiezingsoverwinning betekent nog niet dat je het alleen voor het zeggen krijgt en wensen zonder meer uitkomen. Nu ligt er echter dankzij de inzet van de VVD een onafhankelijk en op basis van een professioneel onderzoek opgesteld rapport over de mogelijkheden en onmogelijkheden van het opheffen van de Knip.
Instemming ook met de diverse voorgestelde maatregelen, zoals een betere bewegwijzering en het aanpakken van het veelbesproken kruispunt Belvédèrelaan – Twistvlietpad. Met dit soort ingrepen worden naar onze smaak onhandige verkeerstechnische maatregelen, zoalsdie in het verleden zijn genomen, ongedaan gemaakt. Ook de verbetering van de bereikbaarheid van heel Stadshagen lijkt gebaat bij een ontsluiting van het nieuwe gedeelte van de wijk de Tippe.
Maar zijn we er nu als het gaat om goede bereikbaarheid in Stadshagen? Wat onze fractie betreft niet! De wethouder heeft bij de presentatie van de plannen aangekondigd de komende tijd met de wijkbewoners op zoek te gaan naar meer mogelijkheden om de verkeerssituatie in de wijk verder te verbeteren. Wat ons betreft wordt daarbij alles in het werk gesteld om een nieuwe Knip te voorkomen en daarbij de effecten van de bestaande knip verder te reduceren.
Nu blijven volhouden dat de Knip weg moet zou ons terecht het verwijt kunnen opleveren dat wij ons opstellen als Don Quichotte. Vechten tegen windmolens heeft namelijk geen zin en hier wel om 2 concrete redenen:
Wie nooit van mening verandert, heeft nooit iets geleerd. Hoe graag we ook de gevraagde “lantarenpaal” als oplossing hebben gewild en als haalbaar hebben gedacht.
De wethouder wil kijken of de parkeergarage onder het winkelcentrum in de ochtenduren kan worden ingezet als tijdelijke verkeerstunnel. Wellicht kan hij met garage- eigenaar Corio ook andere mogelijkheden onder de loep nemen. En wij dringen er sterk op aan bij dat overleg ook de winkeliers te betrekken.